kontakt

     Urząd Gminy Kobiór
     ul. Kobiórska 5, 43-210 KobiórSkrytka ePUAP

/puybm6470x/SkrytkaESP

Adres Email

gmina@kobior.pl

 


mapa gminy


akcja zima 2018/2019


jakość powietrza


ważne strony

 

 

 

 

 

 

 Galeria
losowa galeria
Jesteś tutaj: Strona główna / Komunikacyjna rewolucja w Metropolii trwa. Od kwietnia wspólne bilety okresowe.

Komunikacyjna rewolucja w Metropolii trwa. Od kwietnia wspólne bilety okresowe.

Data powstania: 2018-03-06 14:38
Data modyfikacji: 2018-03-06 14:42

Wspólny cennik dla biletów dobowych, tygodniowych, miesięcznych i kwartalnych. Przed nami kolejny etap komunikacyjnej rewolucji w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 kwietnia. Ale warto już teraz przygotować się na wejście ich w życie, zwłaszcza planując zakup kolejnych biletów okresowych.

- Po wprowadzeniu wspólnych biletów jednorazowych, przed nami ciąg dalszy komunikacyjnej rewolucji, sprawiającej, że podróżowanie komunikacją miejską po Metropolii będzie jeszcze prostsze. Od 1 kwietnia zaczną obowiązywać nowe, wspólne bilety okresowe - zapowiada Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Ujednolicenie taryf jest możliwe dzięki porozumieniu, które w połowie grudnia zostało zawarte pomiędzy Metropolią a trzema organizatorami transportu publicznego - KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry.

To komunikacyjna rewolucja, bo pasażerowie, którzy regularnie z niej korzystają, nie muszą się już martwić czy posiadają odpowiedni bilet, by pojechać autobusem, tramwajem lub trolejbusem danego organizatora.

Jakie czekają nas zmiany? O tym trzeba pamiętać!

  • Wspólne bilety okresowe trafią do przedsprzedaży w połowie marca. Już wtedy będzie można doładować nimi swoją kartę ŚKUP, ale trzeba pamiętać, że tak kupiony bilet będzie można aktywować najwcześniej 1 kwietnia. Wtedy też rozpocznie się jego ważność. Papierowe odpowiedniki tych biletów (dotyczy to pasażerów MZK Tychy) trafią do sprzedaży pod koniec marca. 
  • Nowa taryfa oznacza nowe cenny. Większość pasażerów odczuje te zmiany w swojej kieszeni, bo ich bilety stanieją. Dla przykładu bilet na jedno miasto (autobusy, tramwaje, trolejbusy) będzie kosztował 93 zł (w KZK GOP bilet autobusowo-tramwajowy na jedno miast kosztuje w tej chwili 122 zł, w MZK - 93 zł); bilet na całą sieć (na dwie i więcej gmin; na autobusy, tramwaje, trolejbusy) według nowego, ujednoliconego cennika będzie kosztował 138 zł (jego aktualna cena w KZK GOP to 144 zł). W niektórych przypadkach bilety nieco zdrożeją, ale w zamian pasażerowie zyskają możliwość podróżowania (bez limitu przejazdów) po znacznie większym obszarze niż dotychczas. Dla przykładu bilet miesięczny w MZK Tychy na dwie i więcej gmin (autobusy i trolejbusy) będzie kosztował 126 zł, a według starego cennika kosztował - 120 zł.
  • W sprzedaży nie będą już dostępne bilety KZK GOP z limitem przejazdów. Dlaczego? Celem jest uproszczenie taryfy oraz jej maksymalna integracja pomiędzy trzema organizatorami transportu w Metropolii. Pasażerowie kupując dany bilet okresowy zyskają za to nielimitowaną możliwość podróżowania autobusami, tramwajami i trolejbusami.
  • Ze względu na to, że w taryfie nie będzie już biletów okresowych z limitem przejazdów, nie będzie potrzeby rejestrowania swojego wejścia i wyjścia z autobusu. A co za tym idzie - zniesiona zostanie promocja dla pasażerów (rabat podczas zakupu kolejnego biletu), którzy "odbijali" w ten sposób swoje karty. 
  • Docelowo od 1 lipca znikną ze sprzedaży papierowe wersje biletów okresowych. Dotyczy to pasażerów MZK Tychy, gdzie takie bilety są dotychczas w dystrybucji. Przypomnijmy, że ponad rok temu papierowe bilety okresowe w KZK GOP i MZKP Tarnowskie Góry zostały stopniowo wycofane ze sprzedaży. Podobnie będzie teraz w MZK Tychy. Oznacza to, że od 1 kwietnia nie będzie można już kupić papierowego biletu kwartalnego, a od 1 czerwca - papierowego biletu miesięcznego. Zachęcamy, aby już teraz wyrobić sobie kartę ŚKUP.
  • Co w sytuacji, gdy nasz bilet miesięczny lub kwartalny straci ważność dopiero po 1 kwietnia? Czy będzie można na jego podstawie podróżować również pojazdami wszystkich trzech organizatorów? Oczywiście, że tak! Trzeba jednak pamiętać, że w KZK GOP dotyczy to elektronicznych biletów bez limitu przejazdów. Powodem jest brak odpowiednich czytników karty ŚKUP w pojazdach MZK Tychy, dzięki którym będzie można zarejestrować swoje wejście i - tym samym - "skasować bilet". Pracujemy nad tym, aby pierwsze kasowniki ŚKUP w MZK Tychy zostały zainstalowane jeszcze w tym roku.
  • Pasażerowie rozpoczynający swoją podróż w pojazdach MZK Tychy, muszą pamiętać aby kupić bilet ważny "od daty", a nie "od pierwszego skasowania". Powodem jest brak kasowników ŚKUP, które są konieczne, by aktywować bilet "od pierwszego skasowania".
  • Należy pamiętać, że każdy bilet kupiony przez Portal Klienta (strona internetowa) - również ten "od daty" - musi zostać przyłożony do czytnika ŚKUP, żeby bilet z systemu centralnego (gdzie zapisuje się podczas zakupu), zakodował się bezpośrednio na karcie ŚKUP. Mówiąc obrazowo - chodzi o to, aby bilet z "chmury" został "uziemiony" w karcie ŚKUP. Powstaje aplikacja dla kontrolerów MZK Tychy, aby mogli to zrobić zdalnie podczas kontroli biletów w autobusie.
  • Dzieci i młodzież do 16 lat jeżdżą bezpłatnie. Przypominamy o wyrobieniu karty ŚKUP, ponieważ to na niej kodowana jest ta ulga. Okres przejściowy, w czasie którego uprawnienie to jest honorowane na podstawie ważnej legitymacji szkolnej, trwa do końca marca.


Autor: Strączek Grzegorz
Ilość wyświetleń: 372


 
Gmina Kobiór
ul. Kobiórska 5, 43-210 Kobiór
NIP: 638-17-91-816
REGON 276257707
Urząd Gminy Kobiór
ul. Kobiórska 5, 43-210 Kobiór
NIP: 646-21-16-846
REGON 271505431

 

Godziny pracy Urzędu Gminy:
Poniedziałek 7:30 - 15:30;
Wtorek 7:30 - 15:30;
Środa 7:30 - 15:30;
Czwartek 7:30 - 17:00;
Piątek 7:30 - 14:00
 
 
Copyright Urząd Gminy Kobiór